[Main page of albums]
Nė katedralen e Iballės \ In Iballa's Cathedrale
Starton Nisma Kombėtare pėr pajtimin e familjeve dhe lirimin pa kushte tė familjeve tė ngujuar

Starts the national initiative for setting free without conditions of the isolated families because of blood feud

Lushnja
Takim brezash kundėr gjakmarrjes

Meeting of generations against blood feud

Kuvendi i Pukės \ Puka's Meeting
Pėr lėnien e pėrgjegjėsisė sė vrasjes mbi fajtorin qė tė ndiqet penalisht nga shteti, lirimin e familjeve tė ngujuara dhe denoncimin e izolimin nga shoqėria tė trafikantėve tė femrave, tė fėmijėve dhe tė drogės.

About leaving the responsibility of murder on the guilty person, who will be penal prosecuted by the state, liberation of the isolated families and the denunciation and isolation from the society of the women, children and drugs traffickers.

Shkodėr
Njė Krishtlindje me fėmijėt e ngujuar nga gjakmarrja

One Christmas with the isolated children because of blood feud

Shkodra
Takim me faktorin politik dhe presidentin e republikės, Z. Alfred Moisiu

Meeting with the political factor and the president of republic, Mr. Alfred Moisiu

Puke
Dreke pajtimi

Reconciliation lunch

Kosove
Mision pajtimi

Reconciliation mission

Berat
Takim me aktivistėt e Komitetit tė Pajtimit Mbarėkombėtar mbi zgjidhjen e konflikteve nė rrugė ligjore dhe denoncimin e trafikanėve

Meeting with the activists of the Committee of Nationwide Reconciliation for solving the conflicts by legal way and denunciation of traffickers

Nė Akademinė e Shkencave \ In Sciences Academy
Takim me aktivistet tė Forumit tė Gruas sė Komitetit tė Pajtimit Mbarėkombėtar pėr denoncimin dhe izolimin nga shoqėria tė trafikantėve tė femrave, fėmijėve dhe drogės

Meeting of the women activists of the Woman Forum of the Committee of Nationwide Reconciliation for the denuncioation and isolation from the society of the women, children and drugs traffickers

Mirdite
Komiteti i Pajtimit Mbarėkombėtar merr nė mbrojtje dhe nxit denoncimin e 13 vjeēares Albana Prenga, qė u pėrball me dhunėn e trafikantėve

The Committee of Nationwide Reconciliation took under protection and incited the denunciation of the 13 years old girl, Albana Prenga, that was confronted with the violence of traffickers

Shkodėr
Komiteti i Pajtimit Mbarėkombėtar dhe misionarėt kundėr trafikimit

The Committee of Nationwide Reconciliation and the missionaries against trafficking

Copyright (C) 2003, Pajtimi. All Rights Reserved!