Në fokusin e aktiviteteve dhe botimete tona **In focus of our activities and our editions**
:: Expedition 2013

Conclusion of reconciliation expedition 2013

Konkluzionet e ekspedites se Pajtimit 2013

 

First part Rapport of Reconcilation Expedition 2012

Word

PDF

False allegation of Police against CNR and Gjin Marku

:: Kosova

Bashkejetesa Shqiptaro-Serbe

Albanian-Serb Cohabitation

20 Mars- 20 Maj 2011
Raport i Ekspedites per OSBE/ODIR

20 March- 20 May 2011
Report of Reconcilation Expedition 2011:: Menuja\Menu

0 Cohabitance
0 Legal State
0 Feminist Movement
0 Social
0 Blood feud
0 Politics
0 Integration
0 International Org.
0 Culture
0 Tradition
0 Economic
0 Religion
Aktivitetet tona
Our Activities

20 Maj- 8 Korrik 2005
Ekspeditë e Misionarëve

May 20 - July 8 2005
Expedition of Missionaries

:: Botime\Edition
::Downloads    Edition::Kulture\Culture


Intelektuali i Kombit

0

Nga Gjin Marku
Kryetar i Komitetit tė Pajtimit Mbarėkombėtar
Chairman of the Committee of Nationwide Reconciliation
Me kėmbėnguljen dhe kujdesin e intelektualėve katolikė tė Shkodrės ka marrė udhė projekti i restaurimit tė Xhamisė sė Plumbit.

Para njė viti Komiteti i Pajtimit Mbarėkombėtar mori njė letėr nga njė grup intelektualėsh katolikė tė rrethit tė Shkodrės ku i kėrkohej mbėshtetje pėr sensibilizimin e opinionit zyrtar dhe hartimi i njė projekti pėr restaurimin dhe vėnien nė funksionim tė Xhamisė sė Plumbit. Nė letėr gatishmėria pėr tė dhėnė kontributin e tyre deri nė inaugurimin e plotė tė saj. Komiteti i Pajtimit Mbarėkombėtar mori disa herė kontakte me Ministrinė e Kulturės Rinisė dhe Sporteve, Institutin e Monumenteve tė Kulturės si dhe pėrfaqėsuesit e Qeverisė sė Turqisė nė Tiranė. Propozimi dhe idea e kėtyre intelektualėve, qė xhamia tė restaurohet nėn pėrkujdesjen e katolikėve, ėshtė mirėpriyur si nga institucionet shqiptare ashtu edhe nga pėrfaqėsuesit e shtetit turk. Komiteti i Pajtimit Mbarėkombėtar ka falenderuar tė gjithė qytetarėt qė e kanė mirėpritur dhe mbėshtetur me letrat e tyre kėtė nismė.

XHAMIA E PLUMBIT

Xhamia e Plumbit nė Shkodėr ėshtė njė nga monumentet mė tė spikatura tė kulturės sonė kombėtare orientale (OSMANE). Ajo ka mbetur pa mbrojtje dhe jashtė funksionit kulturor e religjoz. Xhamia, ndonėse ka njė gjendje tė mirė konstruktive dhe ndodhet mes komunitetit tė qytetarėve myslimanė tė Shkodrės, ėshtė bėrė e papėrdorshme nga rrethimi i ujrave e shtresave lymore. Mungesa e fondeve e varfėria e komunitetit mysliman e kanė bėrė tė pamundur mbrojtjen dhe vėnien e xhamisė nė funksionim. Mbyllja e kanalit tė kullimit ka sjellė dėme tė mėdha edhe tek objekte tė tjera te kultit islam pėrreth xhamisė si dhe tek familjet e zones. Me propozimin e intelektualėve katolikė tė Shkodrės, mbrojtja e ambjentit dhe restaurimi i xhamisė do tė bėhet nėn kujdesin e Komitetit tė Pajtimit Mbarėkombėtar nė bashkėpunim me Ministrinė e Kulturės Rinisė dhe Sporteve, Institutin e Monumenteve tė Kulturės dhe pėrfaqėsuesit e shtetit turk. Nė pėrurimin e saj do tė ftohen pėrfaqėsuesit e Klerit Katolik e Ortodoks.


TĖ DHĖNA HISTORIKE.
Nė studimet e historisė sė arkitekturės shqiptare islamike, kjo xhami pėrfshihet nė periudhėn e tretė me kufij kohorė, prej gjysmės sė dytė tė shekullit tė XVII deri nė fillim teė shekullit tė XIX. Kjo periudhė e pasur me ndėrtesa monumentale nė gjithė vendin karakterizohet nga rritja e rolit ekonomik tė qendrave urbane, formimi i klasės feudale vendase, dhe lulėzimin e kulturės islame nė Shqipėri. Nė arkitekturė dhe urbanistikė filloi tė ndjehet tradicioni vendas me krijimin e zyrave shqiptare tė projektimit, tė pavarura nga Stambolli. Ėshtė kjo etapė kur tradita vendase pėrzgjedh tipin arkitektonik tė xhamive me kupolė. Modeli me kupolė jepte mundėsi pėr variacione nė pėrmasa planimetrike e hapsinore ndaj gjymtyrėve tė tjera si hajati e minareja. Ato lejonin zgjidhje tė bukura plastike e dekorative nė brendinė e tyre dhe nė fasadat, si dhe integrimin nė mjediset qytetare duke afruar dhe kullat e sahatit afėr tyre. Xhamia e Plumbit ėshtė pėrfaqėsuese e kėtij tipi Xhamishė, po e njė lloji tė veēantė. Ajo pasqyron modelin e stilit klasik osman tė realizuar nė Stamboll nga arkitekt Sinani nė shekullin e 16. Ajo simbolizon fuqinė ekonomike e kulturore tė ndėrtuesit tė saj Mehmet Pashės i cili synonte qė mė kėtė vepėr ti jepte qytetit tė tij tė lindjes shkėlqimin e kryeqendrės. Ai e realizoi xhaminė nė vitin 1773 dhe gdhendi nė portėn e dytė tė xhamisė kohėn e pėrfundimit me shkrimin “DATA E NDĖRTIMIT TĖ XHAMISĖ SĖ SHENJTĖ NGA ANA E MIRĖBĖRĖSIT MEHMET PASHA VITI 1187 (Hixhar). Kompozimi i xhamisė dallon mirė pjesėt funksionale, hajatin nė formė oborri tė mbyllur, tė mbuluar me njė varg kupolash, njėra pas tjetrės, sallėn e faljes nė formė kuadratike (9,15 x 9,15) m, kupolėn qėndrore, gjysėm sferike, tė mbėshtetur mbi tambur tė lartė poligonal, njė mjedis tė veēantė pėr Mihrabin qė dėfton drejtimin e qytetit tė shenjtė tė Mekės. Aspektin monumental nga jashtė e plotėson minareja e hollė, nė krahun e djathtė tė hyrjes. Dy arkada prej guri tė gdhendur lidhin nė ritėm linjat e drejta tė kornizave dhe dritareve me lėvizjet e harkuara tė kupolave, harqeve dhe minaresė. Me kėto cilėsi, xhamia dallohet qysh larg, para hyrjes nė qytetin e Shkodrės. Ajo bie nė sy edhe nga kėshtjella e Rozafės, nė kurorėn e kodrės sė thepisur pranė saj. Pėr vlerat e saj tė mėdha historike dhe artistike Xhamia e Plumbit ėshtė shpallur monument kulture. E dėmtuar nga koha, ajo pret njė ndėrhyrje tė plotė restauruese dhe vlerėsuese. Problemi mė i madh ėshtė eleminimi i ujrave qė janė grumbulluar rreth saj pas bllokimit tė kanaleve filtruese nga ndėrtimet pa leje. Pastrimi i kanalit mbron dhe objektet e tjera qė janė afėrsi tė Xhamisė si tyrbja dhe muret e rrethimit tė kalasė. Familjet pėrreth xhamisė nuk kanė mundėsi kontributesh pėr ta riparuar gjendjen prandaj gjatė gjithė vitit nuk mund tė realizojnė ritet e tyre fetare sepse qendra e Shkodrės ėshtė nė njė distancė tė papėrballueshme. minareja e hollė, nė krahun e djathtė tė hyrjes. Dy arkada prej guri tė gdhendur lidhin nė ritėm linjat e drejta tė kornizave dhe dritareve me lėvizjet e harkuara tė kupolave, harqeve dhe minaresė. Me kėto cilėsi, xhamia dallohet qysh larg, para hyrjes nė qytetin e Shkodrės. Ajo bie nė sy edhe nga kėshtjella e Rozafės, nė kurorėn e kodrės sė thepisur pranė saj. Pėr vlerat e saj tė mėdha historike dhe artistike Xhamia e Plumbit ėshtė shpallur monument kulture. E dėmtuar nga koha, ajo pret njė ndėrhyrje tė plotė restauruese dhe vlerėsuese. Problemi mė i madh ėshtė eleminimi i ujrave qė janė grumbulluar rreth saj pas bllokimit tė kanaleve filtruese nga ndėrtimet pa leje. Pastrimi i kanalit mbron dhe objektet e tjera qė janė afėrsi tė Xhamisė si tyrbja dhe muret e rrethimit tė kalasė. Familjet pėrreth xhamisė nuk kanė mundėsi kontributesh pėr ta riparuar gjendjen prandaj gjatė gjithė vitit nuk mund tė realizojnė ritet e tyre fetare sepse qendra e Shkodrės ėshtė nė njė distancė tė papėrballueshme.

LAGJA E VJETĖR MYSLIMANE DHE MBROJTJA E XHAMISĖ SĖ PLUMBIT.

Lagja e Qafės ėhshtė lagja mė e vjetėr e qytetit tė Shkodrės. Kjo lagje sėbashku me Kalanė e Shkodrės pėrbėjnė historinė e vjetėr tė qytetit tė Shkodrės. Nė kėtė lagje janė disa monumente kulture qė egzistojnė deri mė sot. Ndėr mė kryesoret dhe nė gjendje tė mirė ėshtė Xhamia e Plumbit. Gjithashtu janė gjurmėt e njė xhamie tjetėr, 200 m larg, njė tyrbe dhe rrėnojat e mureve rrethuese tė Kalasė Rozafa dhe Kodrave tė Tepes. Ato kufizohen me lumin Kir dhe Drin. Shtėpitė e vjetra tė banimit janė tė ndėrtuara nė shpatet e kodrave ndėrsa njė pjesė e monumenteve tė Kulturės janė tė ndėrtuara nė fushė. Mbas vitit 1997 janė bėrė shumė ndėrtime nė fushė. Xhamia e Plumbit dhe monumentet e tjera janė lėnė mbasdore. Mbrojtja e mėparėshme e zonės sė monumenteve dhe shtėpive nga ujrat bėhej nėpėrmjet njė kanali kullues, i hapur nga veriu nė jug, poshtė rrugės kryesore tė lagjes. Ky kanal mblidhte tė gjitha ujrat e shpateve dhe i derdhte nė lumin Drin. Traseja e kėtij kanali kalon sipas pjerrėsisė sė tokės. Me ndarjen e tokės private, ndėrtimet e reja nė fushė, krijimi i rrugėve tė brendėshme, mospastrimi i kanalit kullues kanė bėrė bllokimin e ujrave qė pėrmbysin zonėn e monumenteve. Nė disa zona Kanali ėshtė i mbyllur krejtėsisht, nė disa zona ėshtė vetėm si gjurmė dhe. nė ato zona ku nuk ėshtė prekur, ėshtė mbuluar nga ferrat dhe shkurret. Niveli i xhamisė ėshtė 90 cm poshtė nivelit tė tokės e cila ėshtė mbushur me ledhra e lym tė sjellė nga pėrmbytjet. Nė kėto kushte xhamia dhe sheshi pėrreth janė gjithmonė nė ujė. Banorėt myslimanė pėrreth xhamisė e kanė mirėpritur propozimin e intelektualėve katolikė tė Shkodrės pėr restaurimin e kėsaj xhamie dhe janė angazhuar para Komitetit tė Pajtimit Mbarėkmbėtar pėr kontribute vullnetare nė ndėrtimin e kanalit kullues. Ata janė shprehur tė gatshėm tė derdhin edhe kontributet e tyre financiare pranė kishės katolike dhe inagurimin e xhamisė propozojnė ta bėjnė nė prag krishtlindje.

:: Gjakmarrja / Blood Feud

Gjakmarrja ne Keshillin e Sigurimit te OKB

Blood feud in Sicurity Council of UN

Leter per
BAN KI-MOON

PDF

Letter
to BAN KI-MOON

PDF

:: Church decree
Statement about the decree of the Catholic Church for the excommunication of citizens who commit murder for revenge and blood feud.
:: Kultura e Ligjit/ The culture of Law
Kultura e Ligjit
Raport i takimit te Komitetit te Pajtimit Mbarekombetar me perfaqesuesit e komunitetit e faktoreve te shoqerise Per Kulturen e Ligjit dhe Shtetin e se Drejtes Perballe Krimeve Kunder Jetes


The culture of Law
From the meeting of Committee of Nationwide Reconciliation with representatives of the community and social factors. About the culture of law and rule of Justice in facing crimes against human life

:: Information
Rreth Nesh
About us


Aktivitete
Our Activities

 
::Bashkëpuntorë/
Partners

   

Cmimi i Virtytit
Award of Virtue


RRJETI PËR DEMOKRACI DHE SHTETIN E SË DREJTËS

NETWORK FOR DEMOCRACY AND STATE OF RULES OF LAW

PROMEMORIE

MEMORANDUM

Për ndryshimet politiko-shoqërore
For the politico-social changes