Në fokusin e aktiviteteve dhe botimete tona **In focus of our activities and our editions**
:: Expedition 2013

Conclusion of reconciliation expedition 2013

Konkluzionet e ekspedites se Pajtimit 2013

 

First part Rapport of Reconcilation Expedition 2012

Word

PDF

False allegation of Police against CNR and Gjin Marku

:: Kosova

Bashkejetesa Shqiptaro-Serbe

Albanian-Serb Cohabitation

20 Mars- 20 Maj 2011
Raport i Ekspedites per OSBE/ODIR

20 March- 20 May 2011
Report of Reconcilation Expedition 2011:: Menuja\Menu

0 Cohabitance
0 Legal State
0 Feminist Movement
0 Social
0 Blood feud
0 Politics
0 Integration
0 International Org.
0 Culture
0 Tradition
0 Economic
0 Religion
Aktivitetet tona
Our Activities

20 Maj- 8 Korrik 2005
Ekspeditë e Misionarëve

May 20 - July 8 2005
Expedition of Missionaries

:: Botime\Edition
::Downloads    Edition::Kulture\Culture


Intelektuali i Kombit

0

Nga Gjin Marku
Kryetar i Komitetit tė Pajtimit Mbarėkombėtar
Chairman of the Committee of Nationwide Reconciliation
Reja e smogut qė mbulon Tiranėn nga gurorja e Dajtit deri tek kodrat e Durrėsit nuk kish se si tė mos binte nė sy tė shkencėtarėve dhe organizatave ndėrkombėtare tė mjedisit. E njė shkalle mė tė lartė ėshtė regjistruar ndotja e qytetit tė Elbasanit. Nxehtėsia gjatė verės, kėtu, zbret nga pllajat e zhveshura tė maleve dhe pėrzihet me gazin karbonik, smogun, ndryshkun e plehrat duke e bėrė jetėn e banorėve tė qytetit e tė luginave shumė tė vėshtirė.
Sapo kalon Qafėn e Morinės vėren se, edhe nė Kosovė, pyjet e pemėt janė prerė pa kriter e pa dhimbje, ashtu si nė Shqipėri. Shumė qytete janė zaptuar nga pluhuri dhe erėrat qė, tashmė, as pengohen as filtrohen nga pyjet qė i kishin pėrreth. Po kėshtu, matanė Kapshticės, megjithė rregullin e vėnė nga shteti dhe qytetarėt grekė, shihen shkurre gjysmė tė thara e toka tė braktisura. Edhe pse ėshtė pjesė e Bashkimit Europian, Greqia po shndėrrohet nė qendėr e prodhimit tė mallrave “kancerozė ” pėr tregun e lindjes. Ndonėse Serbia, Bullgaria, Maqedonia e Rumania kanė njė traditė mė tė mirė pėr respektimin e ligjit dhe ruajtjen e mjedist, tranzicioni ka sjellė probleme qė sapo kanė nisur tė shfaqen. Mbi sipėrfaqen e gadishullit dhe nė ujrat tona teritoriale shpėrndahen sasi tė mėdha inertesh dhe lėndėsh radioaktive qė asnjėri nga shtetet nuk i kontrollon. Sigurisht, gjendja mė alarmante ėshtė tek ne, nė Shqipėri, por mungesa e pėrgjegjėsisė ndjehet nė tė gjithė rajonin.
Para ca kohėsh u zhvillua njė debat midis shkencėtarėve dhe organizatave ekologjike tė Europės Juglindore. Dėmtimi i shtresės sė ozonit dhe sjellja e popujve nė kėtė gadishull i ka ēuar disa nga kėta shkencėtarė nė konkluzionin se Ballkani, pas treqind vjetėsh, do te jetė shkretėtirė. Ky konkluzion ngjalli reagime tė ndryshme. Njė nga pjesmarrėsit solli nė debat shembullin e popullit izraelit qė, nė mes tė shkretėtirės, ka ndėrtuar shtetin modern dhe jetėn e begatė. Replika, se asnjė komb i Ballkanit nuk ka vitalitetin e popullit izraelit, na u duk sa shqetėsuese aq edhe pavend. Popujt e Ballkanit, e nė veēanti shqiptarėt, edhe pse kanė shkuar shumė larg nė shkatėrrimin e resurseve, qė natyra ua ka dhėnė me bujari, nuk duhen paragjykuar. Gjendja e tanishme ėshtė si pasojė e mosnjohjes, dekurajimit dhe e humbjes sė shpresės pėr tė ardhmen. Qytetarėt e Ballkanit edhe pse e aspirojnė Europėn e Bashkuar, nuk janė tė sigurtė pėr kėtė tė ardhme. Asnjėri prej tyre nuk ėshtė i qartė se si do tė jetė ky bashkim. Politika globale po shfaqet me mbjelljen e varfėrisė, krimin e organizuar, shkatėrrimin e pasurisė dhe degradimin e kulturave kombėtare. Ende nuk ka njė prononcim tė qartė pėr mbrojtjen e lirisė, tė pronės, veēorive kombėtare dhe diversitetit kulturor (kėsaj pasurie tė paēmueshme tė kontinentit Europian). Puna pėr ndėrtimin e jetės e sfidon ēdo tė keqe, e ribėn natyrėn e ringre ēdo popull, por nėse ajo motivohet dhe idea e sė ardhmes ėshtė e qartė. Motivimi i shqiptarėve ndėr shekuj pėr t’i rezistuar shfarosjes dhe asimilimit bėri qė ata tė pėrballen me vėshtirėsitė, padrejtėsinė e aktet ēnjerėzore, dhe tė mbijetojnė, por sot ndjehen tė dekurajuar dhe tė demotivuar. Tradicionalisht, vendet e Ballkanit, nėn trysninė e politikės sė vendeve mė tė fuqishme, kanė punuar mė shumė pėr tė shkatėrruar njėri-tjetrin se sa pėr tė rimėkėmbur jetėn e tyre. Pasojat kanė rėnė e vazhdojnė tė bien mbi kurrizin e popujve, veēanėrisht mbi popullin shqiptar. Kolapsi mund tė kapėrcehet nėse politika e bashkimit dhe e integrimit europian e inkurajon secilin popull pėr ndėrtimin e shtetit tė tij, duke ruajtur identitetin kombėtar dhe pasuritė e veta. Jo vetėm tek ne, por edhe tek vendet e pėrparuara e me traditė shekullore nė shtetformim, “politika globale” dhe ajo e “integrimit sipas interesave tė mė tė fuqishmit”, do tė hapė probleme. Bashkimi i popujve nė Europė nuk mud tė jetė as unifikim as shkatėrrim apo rrėmbim i pasurive kombėtare. Nėse Europa e Bashkuar do tė dijė tė ndėrtojė federatėn e shteteve duke i ruajtur pasuritė dhe vlerat kombėtare tė secilit popull, nuk do tė kemi kėto probleme qė kemi sot, do tė kemi njė shoqėri tė hapur e diverse, ku do tė ndjehet mė shumė respektimi i ligjit, i lirisė dhe i drejtave tė tjetrit, respektimi i racės dhe i fesė sė tjetrit. Ēdo qytetar i Europės do tė punojė pa u pėrulur pėr paqen, pėr tė ardhmen, pėr fėmijėt e brezat qė do vijnė. Atėherė, lulėzimi, begatia, dhe jo shqetėsimet do t’i buzėqeshin Europės nga Juglindja. Nė kėtė rrugė them se duhen nxitur, inkurajuar e mbėshtetur shqiptarėt, grekėt, serbėt, rumunėt, bullgarėt, boshnjakėt, maqedonėt, malazezėt etj. Kėshtu mund tė ecim drejt bashkimit, qytetėrimit, e lumturisė. Atėherė Ballkani s’mund tė jetė njė shkretėtirė, por oazi ynė, oazi i popujve tė ringritur.

:: Gjakmarrja / Blood Feud

Gjakmarrja ne Keshillin e Sigurimit te OKB

Blood feud in Sicurity Council of UN

Leter per
BAN KI-MOON

PDF

Letter
to BAN KI-MOON

PDF

:: Church decree
Statement about the decree of the Catholic Church for the excommunication of citizens who commit murder for revenge and blood feud.
:: Kultura e Ligjit/ The culture of Law
Kultura e Ligjit
Raport i takimit te Komitetit te Pajtimit Mbarekombetar me perfaqesuesit e komunitetit e faktoreve te shoqerise Per Kulturen e Ligjit dhe Shtetin e se Drejtes Perballe Krimeve Kunder Jetes


The culture of Law
From the meeting of Committee of Nationwide Reconciliation with representatives of the community and social factors. About the culture of law and rule of Justice in facing crimes against human life

:: Information
Rreth Nesh
About us


Aktivitete
Our Activities

 
::Bashkëpuntorë/
Partners

   

Cmimi i Virtytit
Award of Virtue


RRJETI PËR DEMOKRACI DHE SHTETIN E SË DREJTËS

NETWORK FOR DEMOCRACY AND STATE OF RULES OF LAW

PROMEMORIE

MEMORANDUM

Për ndryshimet politiko-shoqërore
For the politico-social changes